Hala EXPO Kraków z elewacją Baumit

Zabytki, legendy i urokliwe zaułki to od wieków wizytówka Krakowa. Ale miasto smoka wawelskiego to dziś znacznie więcej niż tylko historyczna zabudowa. Stolica Małopolski to jeden z głównych ośrodków biznesu. Już dziś Targi Kraków to największy na południu kraju i trzeci w Polsce organizator wystaw i konferencji. Aspiracje są jednak znacznie większe, czego potwierdzeniem jest nowo otwarte w Czyżynach Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków. Przy realizacji tego nowoczesnego obiektu swój udział zaznaczyła także firma Baumit.

Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków wybudowano na działce po dawnych zakładach PPB PREFABET, według projektu budowlanego i wykonawczego pracowni GRUPA 68 Architekci sp.j. Nowa siedziba spółki Targi w Krakowie to obiekt wielofunkcyjny, o powierzchni użytkowej 13 tys. m kw. To, co wyróżnia projekt na tle innych tego typu realizacji to fakt, że w dwóch niezależnych od siebie halach ekspozycyjnych „Wisła” i „Dunaj” o powierzchniach 5 i 4 tys. mkw nie znajdziemy żadnego słupa – zastosowano dźwigary z drewna klejonego, co pozwala na pełną swobodę w aranżacji niczym nieograniczonej przestrzeni. Obiekt zaprojektowano z myślą o potrzebach branży targowo-kongresowej. Wysokość ekspozycyjna hal to 8 m. Nośność podłogi dostosowano, by umożliwić wystawcom prezentację także ciężkiego sprzętu i maszyn. Dzięki temu do hal będzie mógł wjechać 12-tonowy wózek widłowy i wwieźć 8-tonowy eksponat. Bramy wjazdowe przystosowano w taki sposób, że z powodzeniem zmieści się w nich dźwig, a nawet samolot. W EXPO Kraków poza halami głównymi znalazło się również 8 klimatyzowanych sal konferencyjnych, mogących pomieścić równocześnie 700 osób. Największe z nich to – Wiedeń, Praga, Budapeszt i Lwów. Parking usytuowany przed obiektem udostępnia 700 miejsc parkingowych. Wielofunkcyjne Centrum od strony technicznej umożliwia organizację niemal każdego wydarzenia, od targów, przez kongresy, bankiety, szkolenia, koncerty, spektakle teatralne, pokazy mody po rozgrywki sportowe.

„Budynek EXPO Kraków w Czyżynach to z pewnością jeden z najnowocześniejszych ośrodków wystawienniczych w kraju. Najważniejszym założeniem w przypadku projektowania tego typu obiektów jest elastyczność funkcji. To wpływa na układ konstrukcji budynku, układ wnętrz, projekt infrastruktury technicznej.” – mówi architekt Tomasz Trzaskalik, główny projektant w pracowni Grupa 68 Architekci. – Projekt EXPO Kraków powstał w 2013 roku na podstawie wstępnej koncepcji NC Architekci S. Nesterski G. Czuchra oraz 9780 Architekci B. Homiński i M. Jezierski. Wynikające z niej ogólne założenia zostały z inwestorem rozwinięte w przejrzysty układ i dopracowane.”

Oficjalne otwarcie hali EXPO Kraków miało miejsce 14 maja 2014 r. Budowa zainicjowana w 2012 roku trwała dokładnie 228 dni. Realny wymiar koncepcji krakowskich architektów nadała spółka RE-BAU, której powierzono rolę generalnego wykonawcy. Skala przedsięwzięcia wymagała kooperacji wielu podmiotów. Materiały niezbędne do wybudowania hali pochodziły od różnych producentów. Wśród firm obdarzonych zaufaniem znalazła się m.in. firma Baumit, która dostarczyła produkty do wykończenia ok. 1500 mkw. elewacji. Podwykonawca – firma MARSEN Sp. z o.o. S.K.A. postawił na system ociepleń Baumit Pro z wyprawą silikonową SilikonTop.

„Swoją cegiełkę do sukcesu dołożyła również firma Baumit. Naszą rolą w projekcie było fachowe doradztwo w zakresie wyboru odpowiednich rozwiązań oraz zapewnienie terminowych dostaw wysokiej jakości materiałów do ocieplenia i wykończenia elewacji. Współpraca przy hali EXPO Kraków po raz kolejny dowodzi, że Baumit to solidny i godny zaufania partner w biznesie” – powiedziała Aleksandra Gilewska z firmy Baumit.

Baumit jest wspólną marką dwóch austriackich, rodzinnych koncernów z branży budowlanej – Schmid Industrieholding oraz Wietersdorfer Gruppe. Łączy je ponad 110-letnia tradycja i bogate doświadczenia w dziedzinie produkcji materiałów budowlanych. Już teraz przedstawicielstwa handlowe, filie lub zakłady produkcyjne Baumit znajdują się w 30 krajach Europy oraz w Chinach. Firma obecna jest w Polsce od 20 lat.

fot. Baumit

 

Translate »