Jakie kuchnie mają Polacy?

Kuchnia jaka jest, każdy widzi – od zaprzeczenia tej parafrazie w swoim badaniu wyszedł polski serwis wnętrzarski, Homebook.pl. Jaką kuchnię mają zatem Polacy? Zapytano internautów o wyposażenie ich kuchni, a także o ich marzenia związane ze zmianą aranżacji tego pomieszczenia.

Pierwszym poruszanym w raporcie zagadnieniem są zmiany, jakie respondenci przeprowadzali w swoich kuchniach. Ponad połowa ankietowanych odpowiedziała, że była to aranżacja od podstaw spowodowana zmianą mieszkania. Zdecydowana większość pozostałych ankietowanych deklaruje, że wprowadziła kosmetyczne zmiany w aranżacji swojej kuchni, a zaledwie 17% badanych przyznało się do całkowicie nowej aranżacji istniejącej kuchni.

44% respondentów ma w domach kuchnie zamkniętą. Bardzo zbliżona ilość dysponuje kuchnią otwartą. Zaledwie 14% ankietowanych odpowiedziało, że są właścicielami otwartych kuchni z wyspą, która według 37% badanych jest ich kuchennym marzeniem.

Aż 43% respondentów zaaranżowało kuchnię w nowoczesnym stylu. Co ciekawe, styl klasyczny wybrało 29% badanych, a skandynawski tylko 20%. Natomiast styl prowansalski preferuje zaledwie 7% Polaków.

W kwestii wykorzystywanych w aranżacji surowców respondenci byli mniej jednogłośni. Według 56% badanych posiadane przez nich blaty kuchenne wykonane są z płyty laminowanej. Nieco ponad 20% zdecydowało się na blat z drewna, a 11% wybrało kamień naturalny lub kompozyt. Kuchenne fronty w domach 42% respondentów wykonane są z płyty MDF. Równo 25% z nich wybrała płytę laminowaną, a zaledwie co dziesiąty ankietowany zdecydował się na płytę fornirowaną.

Respondenci bardzo zgodnie odpowiadali na pytania dotyczące materiałów wykończeniowych do przestrzeni pomiędzy szafkami kuchennymi. Ponad połowa postawiła w aranżacji na płytki ceramiczne. Natomiast 20% ankietowanych zdecydowało się użycie szkła. Wyniki poniżej 10% odnotowały inne surowce, do których należy drewno, tapety lub fototapety, panele, farby, cegły, kamień naturalny lub kompozyt. Płytki ceramiczne zdaniem aż 70% ankietowanych sprawdzają się również w wykończeniu podłóg. Jeżeli chodzi o wybór między matem a połyskiem – błyszczącą kuchnię wybrało zaledwie 39% badanych.

„Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że aż 74% Polaków wybiera meble wykonywane na wymiar. Reszta decyduje się na gotowe zestawy. Jest to związane między innymi z metrażem lub oryginalnym kształtem pomieszczeń. Zamawianie mebli na wymiar wiąże się również z kwestią gustu i indywidualnej chęci stworzenia ciekawej aranżacji” – powiedziała Anna Poprawska, projektantka portalu.

A jakie sprzęty są typowym „must have” w polskiej kuchni? Niemal 60% respondentów zgodnie stwierdziło, że korzysta ze zmywarki, a prawie 15% wytypowało robota kuchennego. Natomiast ekspresy do kawy i mikrofalówki wybierane były przez co dziesiątego ankietowanego. Są to ciekawe wyniki, ponieważ te urządzenia pojawiły się również w pytaniu dotyczącym wymarzonych artykułów gospodarstwa domowego. Ekspres oraz zmywarka to fantazja 23% respondentów. Niższy wyniki odnotował robot kuchenny, płyta indukcyjna czy minibarek na alkohol. Zaskoczeniem natomiast nie jest lider tej kategorii – 30% Polaków marzy o dwudrzwiowej lodówce z wbudowaną kostkarką.

Badania portalu Homebook.pl przeprowadzone zostały na przełomie marca i kwietnia 2015 roku. Wzięło w nich udział 957 kobiet i 64 mężczyzn. Wyniki pokazują, że prawdziwa polska kuchnia jest tak samo często kuchnią otwartą co zamkniętą – w zależności od miejsca zamieszkania – aranżowana jest w stylu nowoczesnym przy użyciu ekologicznych surowców. Meble w zdecydowanej większości wykonywane są na wymiar, a płytki ceramiczne są niezastąpionym elementem wykończeniowym.

homebook.pl_jaka_kuchnie_maja_polacy

Translate »