Magazyny wczoraj i dziś, czyli jak zmieniają się obiekty dla branży logistycznej

O zielonych trendach w budownictwie przemysłowym mówi się w ostatnich latach wiele, a wszystko za sprawą rosnących wymagań dotyczących wydajności energetycznej budynków.

Korzystanie z certyfikowanych, ekologicznych materiałów budowlanych oraz stosowanie innowacyjnych, przyjaznych środowisku systemów zarządzania budynkami stało się już obowiązującym standardem.

Ale przemiana hal magazynowych dotyka także innych obszarów. Jakich? Chodzi przede wszystkim o szybko zmieniającą się przestrzeń biurową towarzyszącą budynkom – systematycznie wzrasta zarówno standard wykończenia biur, jak i ich udział w całkowitej powierzchni użytkowej inwestycji. A także o wygląd hal magazynowych – coraz odważniejsze, kolorowe fasady powoli zmieniają obraz obszarów przemysłowych miast.

Jeszcze kilka lat temu magazyny postrzegane były wyłącznie w kategoriach składowania i przechowywania towarów, zatem ich budowa nie stanowiła dla generalnych wykonawców dużego wyzwania. Dziś, obok podstawowej funkcji, pełnią często rolę zaplecza biznesowego dla wszystkich prowadzonych przez firmę operacji. A to sprawia, że stają się bardziej reprezentacyjne. Zwiększają się wymagania inwestorów i najemców dotyczące jakości oddanej do użytku przestrzeni, a to z kolei pociąga za sobą konieczność zupełnie innego podejścia do projektowania hal oraz procesu ich budowy. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie dzieli się ekspert firmy Commercecon, która specjalizuje się w budownictwie przemysłowym.

Nowa przestrzeń biurowa wyzwaniem dla generalnych wykonawców

Do niedawna część biurowa w obiektach logistycznych zajmowała zaledwie kilka procent. Zazwyczaj była to przestrzeń wydzielona z samej powierzchni magazynu, której towarzyszyły pomieszczenia socjalne dla pracowników – szatnia, stołówka oraz toalety. Dziś, jak dowiadujemy się z danych Cresa Polska, udział nowoczesnych biur w całkowitej powierzchni nowych inwestycji magazynowych dochodzi nawet do 20%. W nowym trendzie przoduje Trójmiasto i Warszawa.

Do projektowania przemysłowego podchodzi się teraz zupełnie inaczej. Przestrzeń biurowa w magazynach coraz częściej stanowi oddzielną strefę użytkową, która budowana jest w zupełnie innej technologii niż przestrzeń magazynowa. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym, standard jej wykończenia nie odbiega od biurowców klasy A usytuowanych w dużych miastach.

– Działamy na rynku budownictwa przemysłowego od ponad 20 lat. W tym czasie obserwowaliśmy różne trendy i dostosowywaliśmy nasze działania do wymagań technicznych budynków oraz nowych potrzeb inwestorów. Zmiany jednak nigdy nie następowały tak szybko, jak dzieje się to dziś – mówi Waldemar Buchcic, z firmy Commercecon.

I trudno się z tym nie zgodzić. Budowa hali magazynowej z nowoczesnym biurowcem wymusza na wykonawcach większe zaangażowanie pracowników w bardziej czasochłonne prace budowlane oraz wykończeniowe, jest bardziej kosztowna, ale i często wymaga od generalnego wykonawcy dodatkowych działań formalno-prawnych.

– Dzieje się tak w sytuacji, gdy zmiany dotyczące standardu wykończenia wprowadzane są już w trakcie realizacji inwestycji, a z doświadczenia wiemy, że to się zdarza. Inwestorzy i przyszli najemcy nie zawsze zdają sobie sprawę, że nawet drobna modyfikacja w aranżacji pomieszczeń biurowych wymaga od nas przygotowania odpowiedniej dokumentacji oraz uzyskania pozwolenia zamiennego na budowę. A to może wpłynąć na opóźnienie terminu oddania obiektu do użytkowania – dodaje Waldemar Buchcic.

Większa i bardziej komfortowa przestrzeń

Budynki biurowe towarzyszące nowoczesnym magazynom to dziś reprezentacyjna, wysoce funkcjonalna i komfortowa przestrzeń. Za sprawą dużych przeszkleń są dobrze doświetlone, są wyposażone w klimatyzację, inteligentne systemy zarządzania budynkami (BMS) oraz wykończone materiałami o wysokim standardzie. Także ich układ niczym nie różni się od typowych budynków biurowych – zwykle posiadają reprezentacyjną recepcję, komfortowe sale konferencyjne, a przestrzeń biurowa zaaranżowana jest w zgodzie z indywidualnymi potrzebami najemcy. Niewątpliwym atutem takich miejsc, w porównaniu do obiektów zlokalizowanych w centrach miast, jest duża przestrzeń wokół budynku. Pozwala ona na utworzenie przestronnych parkingów, ale także umożliwia tworzenie rozległych zielonych terenów i zewnętrznych stref relaksu, które z pewnością docenią pracownicy. Te ostatnie rozwiązania doskonale wpisują się w politykę zrównoważonego budownictwa.

Neutralność budynków magazynowych celem na najbliższe lata

Zmiany, jakie zachodzą w budownictwie przemysłowym podyktowane są coraz większą świadomością inwestorów w kwestii ekologicznych rozwiązań, ale także rozwojem technologii wykorzystywanych podczas budowy. Wszystko zaczyna się od energooszczędnych materiałów, które pozwalają na coraz efektywniejszą termoizolację budynków. Takie wykorzystuje Commercecon w realizowanych przez siebie projektach.

Nowoczesne projekty hal magazynowych mocno koncentrują się także na rozwiązaniach, które obniżają koszty codziennej eksploatacji. Pomagają w tym: system oświetlenia LED, czujniki ruchu i światła dziennego, efektywne systemy gospodarowania wodą (system wody szarej, wykorzystanie wody deszczowej, monitorowanie zużycia wody), a także zaawansowane systemy zarządzania budynkami.

– Obiekty magazynowe coraz częściej zasilane są także przez odnawialne źródła energii, wśród których największym zainteresowaniem cieszą się panele fotowoltaiczne. Efektywne systemu potrafią pokryć dużą część zapotrzebowania hali na energię elektryczną. Zwykle montowane są na dachu budynku – jego duża powierzchnia oraz niewielkie nachylenia stwarza idealne warunki dla takich instalacji, ale ich montaż może odbywać się także na ścianach – zwraca uwagę Waldemar Buchcic.

Magazyny coraz bardziej kolorowe

Warto też wspomnieć o nowym trendzie w elewacjach hal magazynowych. Tradycyjny obraz hali magazynowej nieodłącznie kojarzy się z różnymi odcieniami szarości. Inwestorzy zaczynają jednak projektować innowacyjne systemy elewacji, które wyróżniają się zarówno kolorem, jak i funkcjonalnością.

– Commercecon jako jeden z pierwszych generalnych wykonawców miał okazję montować panele elewacyjne według nowych wytycznych inwestora. Na uwagę zasługują po pierwsze jaśniejsza kolorystyka elementów oraz ich grubsza struktura, które pomagają zmniejszyć absorbcję termiczną ściany i wpisują się tym samym w trend zielonego budownictwa przemysłowego. A po drugie – pionowy układ paneli, który prezentuje się ciekawiej i nowocześniej – podsumowuje ekspert Commercecon.

fot. materiały prasowe

Translate »