Montaż wanny wolnostojącej krok po kroku

Nawet zwykła łazienka może stać się eleganckim i funkcjonalnym pokojem kąpielowym, jeśli zostanie wyposażona w wannę wolnostojącą. To rozwiązanie, które wyróżnia designerski wygląd i wygoda użytkowania. Jak prawidłowo zamontować tego typu wannę, aby spełniała swoje zadanie i dobrze wpisywała się w łazienkową przestrzeń?
O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem instalacji wanny? Ważne jest odpowiednie wyznaczenie miejsca, w którym będzie stała, gdyż optymalne jest zapewnienie do niej dostępu przynajmniej z trzech stron. Przy transporcie konstrukcji trzeba natomiast wziąć pod uwagę jej ciężar – ok. 110 kg, zatem do bezpiecznego przenoszenia potrzebne są 4 osoby. Montaż powinien być wykonany po zakończeniu wszelkich „brudnych” prac w łazience: po ułożeniu płytek na podłodze i ścianach. Już na etapie tego typu prac powinniśmy więc wiedzieć, jaki model wanny chcemy zainstalować, aby odpowiednio przygotować odpływ. Konstrukcję mocuje się na wykończonej, wypoziomowanej powierzchni.
Pierwszy etap montażu to sprawdzenie, z wykorzystaniem poziomicy, czy posadzka jest równa. W dalszym kroku mocujemy rurę odpływową (nie jest ona załączona w zestawie montażowym) do wcześniej przygotowanego otworu odpływu w podłodze. Po osadzeniu tego przyłącza, wannę należy ustawić w docelowym miejscu na dwóch stabilnych, tymczasowych elementach montażowych (np. styropianowych belkach o takich samych wymiarach), co zapewni możliwość podniesienia konstrukcji i swobodnego zamocowania syfonu.
W kolejnym kroku przystępujemy więc do przykręcenia do otworu odpływowego w wannie znajdującego się w zestawie montażowym syfonu i połączenia go z odpływem kanalizacji. Rura instalacji odpływowej powinna być ustawiona tak, aby posiadała co najmniej 2% spadek, co zapewni prawidłowy odpływ wody. Gdy syfon jest już zamocowany, napełniamy wannę wodą, żeby sprawdzić szczelność połączeń i wyeliminować ewentualne przecieki (trzeba pamiętać, aby przepuścić wodę przez przelew wanny, zamykając odpływ poprzez wciśnięcie korka). Jeśli wszystkie połączenia są szczelne, usuwamy tymczasowe elementy montażowe i opuszczamy wannę na posadzkę, kontrolując jeszcze przy tym, czy rura instalacji odpływowej nie wygięła się.
Ostatni etap instalacji to zabezpieczenie silikonem sanitarnym krawędzi wanny na styku z podłogą. Przed pierwszą kąpielą należy odczekać 12 godzin od momentu zakończenia prac montażowych, co pozwoli na całkowite wyschnięcie uszczelniacza.
Właściwie zamontowaną wannę można wyposażyć w funkcjonalną i dobraną pod względem designu baterię. Najlepiej postawić przy tym na rozwiązania od jednego producenta, co zapewni wizualną spójność i dopasowanie do siebie poszczególnych elementów.
Wanna wolnostojąca będzie znakomicie pasować do różnorodnych aranżacji. Nic więc dziwnego, że takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów – zarówno w przypadku remontu już użytkowanych, jak i urządzania nowych wnętrz. To ważny element komfortowej przestrzeni relaksu, w której można przyjemnie spędzać czas nie tylko w długie, jesienne wieczory.
fot. materiały prasowe