Netto ma nowy sposób na walkę z plastikiem

Netto jako pierwsza sieć handlowa przetestuje w swoich sklepach w Danii kaucje za torebki foliowe. To nowatorskie przedsięwzięcie realizowane jest w ramach partnerstwa między duńskim oddziałem World Wide Fund for Nature (WWF) a Dansk Supermarked Group, właścicielem Netto.

Celem unikalnej inicjatywy, która wystartuje w połowie kwietnia w sklepach położonych na duńskiej wyspie Fionia, jest ograniczenie negatywnego wpływu plastikowych odpadów na środowisko. Sieć Netto od lat angażuje się w działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego i lokalnych społeczności. Jedną z najważniejszych jest ograniczenie niepotrzebnego zużycia plastikowych odpadów i innych tworzyw sztucznych. Chcąc aktywnie działać w tym obszarze, właściciel Netto Dansk Supermarked we współpracy z organizacją ekologiczną WWF Dania, pracuje w kraju i za granicą nad nowymi rozwiązaniami światowych problemów związanych z tworzywami sztucznymi. W ramach działań powstanie szereg inicjatyw, mających na celu m.in. wyeliminowanie niepotrzebnego plastiku zarówno z produktów, jak i z opakowań marek własnych, zadbanie o to, by jak najwięcej tworzyw sztucznych trafiało do recyklingu, a także wprowadzenie nowych, bardziej ekologicznych wyrobów plastikowych. Dansk Supermarked i WWF Dania będą również zbierać plastik, który już trafił do środowiska naturalnego. Jeżeli program w macierzystym kraju Netto zakończy się sukcesem, będzie on stopniowo wprowadzany w innych krajach, także w Polsce.

Kaucje za torebki

Od 16 kwietnia we wszystkich sklepach Netto na wyspie Fionia specjalnie zaprojektowane torebki będą wydawane za pobraniem opłaty zwrotnej. Zyski z systemu kaucji będą przekazywane WWF Dania na realizację ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest eliminowanie plastiku ze środowiska oraz ograniczanie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi w Danii i zagranicą.

– Opakowania z tworzyw sztucznych mają duże znaczenie w procesie przechowywania żywności oraz ograniczania marnotrawstwa – mówi Per Bank, prezes Dansk Supermarked Group. – Jednak z plastikiem trzeba się mądrze obchodzić i nie można dopuścić do tego, by zaśmiecał przyrodę. Wraz z WWF stopniowo wycofamy się ze stosowania jednorazowych elementów plastikowych w naszych produktach, będziemy poddawali recyklingowi wszystkie tworzywa sztuczne wykorzystywane przy transporcie towarów oraz wprowadzimy takie opakowania produktów sprzedawanych pod własnymi markami, które w 100 proc. będą nadawały się do recyklingu.

Jeżeli przedsięwzięcie się powiedzie, system kaucji zostanie rozszerzony na wszystkie sklepy Netto w Danii, których jest niemal 500, a także poza granice kraju, gdzie pod marką Netto działa ponad 800 sklepów w Szwecji, Polsce i Niemczech. Pierwsze doświadczenia z systemem kaucji, którego koszty zostaną pokryte przez Netto, powinny pomóc w opracowaniu praktycznych rozwiązań dla międzynarodowych wyzwań, związanych z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi.

Netto będzie pierwszym detalistą z branży spożywczej, który wprowadzi kaucje za torebki foliowe. – W ten sposób przeciwstawiamy się narastającemu problemowi zaśmiecania przyrody plastikiem i zapewnimy wielokrotne wykorzystanie torebek, zamiast wyrzucania ich do śmieci po pierwszym użyciu – mówi Michael Løve, dyrektor Netto International. – System kaucji zachęci do wielokrotnego używania torebek i zapewni lepszy recykling, gdyż torebki będą oddawane w sklepach Netto, nie kończąc jako worki na śmieci, co praktykuje obecnie wielu kupujących. Przy prawidłowym wykorzystaniu i recyklingu tworzyw sztucznych są one wygodnym produktem dla kupujących. Plastik staje się problemem, jeżeli kończy jako odpad i mikrodrobiny, szkodliwe dla fauny i flory. Naszym długofalowym celem jest spowodowanie, aby żaden wykorzystywany w Netto plastik nie zaśmiecał przyrody.

— Plastik dusi naszą przyrodę, musimy to powstrzymać – dodaje Bo Øksnebjerg, sekretarz generalny WWF Dania. – Wraz z Dansk Supermarked Group możemy wyeliminować ze środowiska jeszcze więcej tworzyw sztucznych. W przyszłości, jeśli w jakichkolwiek produktach własnych Netto, Føteksu czy Bilki znajdzie się plastik, będzie to tworzywo ekologiczne i łatwo poddające się recyklingowi. Jednocześnie z półek zniknie praktycznie cały zbędny plastik.

System kaucji, wprowadzany przez Netto, będzie najbardziej skuteczny, jeżeli torebka zostanie kilka razy użyta przez klienta, a następnie oddana do recyklingu, a nie po prostu wyrzucona.

FAKTY

  • Od 16 kwietnia Netto będzie testować pobieranie kaucji od specjalnie zaprojektowanych torebek foliowych. Pilotaż obejmie wszystkie sklepy Netto na duńskiej wyspie Fionia.
  • W okresie testowym klienci będą zostawiali kaucję w wysokości 50 øre za każdą kupioną torebkę.
  • Torebki można będzie zwracać w kasie, a klient otrzyma w zamian 1 koronę duńską. Różnicę pokrywa Netto.
  • Zwrócone torebki będą zbierane i oddawane do recyklingu.
  • Jeżeli klient nie odda torebki, Netto przekaże zysk z kaucji WWF Dania, z którym Dansk

    Supermarked Group i Netto współpracują w ramach partnerskiego przedsięwzięcia dotyczącego tworzyw sztucznych.

Nieodzyskane kaucje będą wydawane między innymi na dbanie o środowisko, usuwanie z niego tworzyw sztucznych, a także wzmożenie działań na rzecz opracowywania nowych, proekologicznych rozwiązań dotyczących plastiku.

fot. materiały prasowe