Nowoczesne biura dla małych i średnich firm już w budowie

Solec Residence – Kryształ Powiśla, inwestycja apartamentowa powstająca w Warszawie dostarczy na rynek 5 000 mkw. powierzchni biurowej klasy A oraz nowoczesnej przestrzeni handlowej. Co powstające na Powiślu powierzchnie wyróżni? W klasycznych nowych inwestycjach dostępne są jedynie duże powierzchnie. Solec Residence zaoferuje biura nawet o małej, 100-metrowej powierzchni. Tym samym deweloper, Sawa Apartments wypełnia lukę, która od lat odczuwalna jest na rynku biurowym w stolicy.

Warszawa należy do najdynamiczniej rozwijających się centrów biznesowych Europy.  Jak podaje Jones Lang LaSalle po dobrym ubiegłym roku tutejszy rynek biurowy zanotował dalszy wzrost aktywności najemców. W pierwszych 9 miesiącach 2015 r. łącznie wynajęto około 612 800 mkw. (w tym 222 600 mkw. w III kwartale.), co jest wynikiem wyższym od całego 2014 r. Do użytku oddano około 238 300 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej*.

Przez lata trzon inwestycji biurowych stanowiły wieżowce w centrum i nowoczesne parki biznesowe na obrzeżach miasta jako okolice dawnego Służewca Przemysłowego czy zachodnie rejony Al. Jerozolimskich. Swoje siedziby znajdowały w nich międzynarodowe korporacje i rodzime, duże firmy. Przedsiębiorcy szukający miejsca pracy dla kilkunastu lub kilkudziesięciu osób skazani byli na adaptowane mieszkania lub domy jednorodzinne. Mniejszych biur w dobrych lokalizacjach, które zapewniały odpowiednio komfortowe warunki do pracy od lat brakuje. Na palcach jednej ręki można policzyć nowe budynki, które oferowały biura dla małych firm, a i tak zazwyczaj można było wynająć minimum kilkaset metrów.

Apartamentowiec z metropolii

Sytuacja ta ma szansę się zmienić. Jedną z inwestycji, która zaoferuje mniejsze, ale bardzo nowoczesne powierzchnie biurowe jest prestiżowy kompleks Solec Residence – Kryształ Powiśla. W powstającym na Powiślu budynku przewidziano funkcjonalne lokale klasy A o powierzchni od 80 do 978 mkw. Część komercyjna będzie oddzielona od mieszkaniowej, i zajmie w sumie 7 kondygnacji (5 000 mkw. biur, handlu i usług).

– Połączenie w jednym gmachu funkcji mieszkalnej i komercyjnej na kilku piętrach, a nie jedynie na parterze to rozwiązanie stosunkowo jeszcze rzadkie w Polsce. Taki sposób planowania jest rozpowszechniony w dużych metropoliach na świecie. Tamtejsi inwestorzy mają bowiem dużą świadomość odpowiedzialnej ingerencji w tkankę miejską. Wiedzą, że wykorzystanie dolnych partii na cele usługowe lub biurowe, a górnych na mieszkania przyczynia się do ożywienia okolicy, w której powstaje nowy budynek. Takie też założenie przyświecało nam podczas przygotowywania Solec Residence – Kryształ Powiśla, która będzie miała silnie miejski charakter – mówi Marian Okręglicki, prezes spółki Sawa Apartments.

sawa apartments 2

Kamień węgielny pod inwestycję Sawa Apartments położony został w maju 2015 r. Na parterze planowane są usługi dla biur i mieszkańców: kawiarnia, restauracja, usługi medyczne, apteka. Dzięki otwartemu dla wszystkich wewnętrznemu patio będzie można się do nich dostać bezpośrednio z poziomu ulicy. Dodatkowo wewnętrzny plac umożliwi swobodną komunikację pomiędzy Powiślem, a nadrzecznymi bulwarami. W samej części apartamentowej znajdować się będzie m.in. pole do minigolfa, fitness ze ścianką wspinaczkową dostępne także dla pracowników biur.

Kompleks tworzą cztery budynki skrzydła. Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka Karmar SA. Do jego wykończenia zostaną użyte m.in. kamień i granit. Charakterystycznym elementem wyróżniającym projekt będzie zastosowanie aż 4300 mkw. okładziny kamiennej oraz kamiennych żyletek, których zadaniem jest podzielić wizualnie duże płaszczyzny ścian oraz „rozbijać” szum pobliskiej arterii. Oddanie inwestycji zaplanowano na I kwartał 2017 roku.

*Dane JONES LANG LASALLE: Warsaw City Report, Warszawski Rynek Nieruchomości, Q3 2015

Translate »