Pieniędzy na dopłaty z MdM wystarczy do maja

BGK opublikował właśnie dane o wykorzystaniu puli pieniędzy przeznaczonych na tegoroczne dopłaty wypłacane w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Zgodnie z przewidywaniami Expandera w styczniu tempo wykorzystania środków nieco spadło.

 

Nadal jest jednak na tyle duże, że jeśli utrzyma się w kolejnych miesiącach, to fundusze na dopłaty skończą się w maju.

 

W tym roku na dopłaty przygotowano 730 mln zł. Jednak z danych BGK wynika, że po styczniu pozostało tylko 281,8 mln zł. Oczywiście większość wykorzystanej sumy została zarezerwowana na podstawie wniosków złożonych jeszcze w ubiegłym roku, z myślą o dopłatach, których wypłata nastąpi w 2016 r. Dlatego obciążają one tegoroczną pulę. W samym styczniu zarezerwowano z tegorocznego limitu 77,4 mln zł, a łącznie z wnioskami dotyczącymi 2017 r. i 2018 r. – 83,5 mln zł. Oznacza to, że zgodnie z naszymi przewidywaniami zainteresowanie dopłatami nieco zmniejszyło się w porównaniu z sytuacją z października, listopada i grudnia ubiegłego roku. Wtedy co miesiąc pula zmniejszała się o ponad 120 mln zł. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet przy tym wolniejszym tempie wykorzystania środków pieniędzy wystarczy na niecałe cztery miesiące.

 

Co będzie, gdy pieniądze się skończą?

Wyczerpanie tegorocznego limitu nie oznacza, że program „Mieszkanie dla młodych” przestanie działać. W takiej sytuacji nadal będzie można wnioskować o wsparcie, ale tylko pod warunkiem, że dopłata zostanie wypłacona w 2017 r. lub 2018 r. W praktyce oznacza to, że wykorzystując preferencyjny kredyt będzie można nabywać mieszkania w budowie, dla których ostatnia transza płatności przypada najwcześniej w styczniu 2017 r. Nie uda nam się natomiast kupić mieszkania gotowego, chyba że przekonamy sprzedawcę, żeby część płatności została przeniesiona na przyszły rok.

 

Ile wynosi dopłata?

Dopłata może wynieść nawet ponad 100 000 zł. Nie wszyscy mogą jednak dostać aż tyle. Jej wysokość zależy od kilku czynników. Po pierwsze istotne jest to, czy posiadamy dzieci i ile ich mamy. Najwięcej (30%) mogą uzyskać ci, którzy wychowują ich przynajmniej troje. Najmniej (10%) ci, którzy nie mają dzieci. Oprócz tego o wysokości dopłaty decyduje również metraż nabywanej nieruchomości i to w jakiej części Polski się ona znajduje. Tam gdzie nieruchomości są tanie dopłaty są niższe, a tam gdzie ceny są wysokie, możemy otrzymać więcej pieniędzy.

 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać dopłatę

Standardowo dopłata przeznaczona jest dla osób w wieku do 35 lat na zakup pierwszego w życiu własnego mieszkania lub domu. Tych ograniczeń nie muszą jednak spełniać rodzice wychowujący przynajmniej 3 dzieci. Oni mogą skorzystać z MdM nawet jeśli są starsi i nawet gdy mają już mieszkanie i np. chcą je zamienić na większe. Dodatkowo kupowany lokal nie może być zbyt duży i zbyt drogi. Maksymalna powierzchnia to 75 mkw., a jeżeli nabywca wychowuje przynajmniej troje dzieci, to 85 mkw. Dom jednorodzinny nie może być większy niż odpowiednio 100 mkw. lub 110 mkw. Cena nie może natomiast przekraczać limitu obowiązującego w danym rejonie Polski. Wysokość limitów można sprawdzić na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jarosław Sadowski

Główny analityk firmy Expander

Translate »