Pierwsze w Polsce kompleksowe centrum seniora powstaje we Wrocławiu

Budowa pierwszego w Polsce kompleksowego centrum seniora Angel Care trwa od 10 miesięcy. Inwestycja będzie gotowa za pół roku. Budynek dawnego szpitala położniczego przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu ma już oczyszczoną ceglaną elewację, a zabytkowy obiekt odzyskuje swój charakterystyczny wygląd. Trwają prace przy wykonywaniu dachu i wykańczaniu wnętrz. Dawny szpital to połączone dwa budynki. Pierwszy, neogotycki, powstał pod koniec XIX wieku, natomiast drugi został dobudowany w latach 30. XX wieku. Miejski konserwator zabytków zgodził się na generalny remont i dostosowanie ich do nowej funkcji. Na jakim etapie są prace?

Angel_Care_10.2015_prace na budowie

– Oczyszczona została już prawie cała elewacja, w której gdzieniegdzie należało uzupełnić ubytki w cegle. Czerwona cegła robi obecnie ogromne wrażenie, szczególnie w części starszego budynku, który odzyskał historyczny wygląd. Na obecnym etapie rozpoczęliśmy już montaż stolarki okiennej, a także realizację warstw dachu – mówi Sebastian Bieńkowski, manager projektu Angel Care.

Historia w czerwonej cegle

Stary dach szpitala został zdemontowany z uwagi na konieczność wzmocnienia istniejącej konstrukcji, tak aby umożliwić podwyższenie budynku o dodatkową kondygnację. Z historycznej architektury zachowana zostanie ceglana elewacja, a w wyniku wymiany dachu przywrócony zostanie podział na dwie części starszego i młodszego obiektu. Z kolei od strony ul. Dyrekcyjnej odtworzona zostanie zdobiona szczytowa fasada, która uległa zburzeniu w trakcie wojny.

Intensywne prace trwają we wnętrzach. Od parteru aż do trzeciego piętra zakończyło się wylewanie posadzek, montaż ścian gipsowo-kartonowych i tynkowanie ścian oraz sufitów. Zakończył się tym samym podział na poszczególne pomieszczenia. Prace instalacyjne i wykończeniowe systematycznie przenoszą się na wyższe piętra.

– Historyczny charakter utrzymamy także dzięki zachowaniu pierwotnej stylistyki nowej stolarki okiennej i drzwiowej. Natomiast we wnętrzach na najniższych kondygnacjach odnajdziemy ceglane stropy łukowe i inne elementy, np. odkrytą podczas prac ścianę, która stanowiła kiedyś elewację XIX-wiecznej części. Stanie się ona częścią powstającej w Angel Care kaplicy – mówi Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care. – Poszpitalne budynki kryją w sobie bogatą historię. To bezsprzeczny atut, który chcieliśmy uwidocznić.

Obok dawnych zabudowań (od strony ul. Borowskiej) powstaje skrzydło administracyjno-biurowe Angel Care. Gotowa jest już cała konstrukcja nowego, pięciopiętrowego budynku i trwa tam właśnie montaż stolarki okiennej i warstw elewacyjnych.

Szpital przy ul. Dyrekcyjnej przez kilka lat stał pusty i niszczał. Próby jego sprzedaży przez ówczesnego właściciela, Uniwersytet Medyczny, były bezowocne. Dopiero zagraniczny inwestor dostrzegł w budynku potencjał. Kupił obiekt wraz z przylegającym do niego terenem i rozpoczął budowę kompleksowego centrum seniora Angel Care.

Pierwsze centrum w sieci

Angel Care to kompleksowe centrum seniora, które ma zapewnić osobom starszym najlepsze warunki do życia. Odzyskanie historycznego uroku budynku, a jednocześnie zapewnienie w nim nowoczesnych rozwiązań, w dodatku w samym centrum Wrocławia, to dla inwestora priorytet. Dzięki temu nowoczesność będzie funkcjonowała w przyjaznym środowisku.

– W Angel Care powstaje 48 apartamentów chronionych dla samodzielnych i aktywnych seniorów. To nowy styl życia osób starszych, które będą miały zapewnione bezpieczeństwo oraz wszelkie usługi. Dzięki temu unikną stresu i będą mogły się skupić na zasłużonym, szczęśliwym życiu na emeryturze – mówi Michał Kowalski.

Mieszkańcy będą mieli zapewnioną opiekę lekarzy ogólnych oraz dostęp do lekarzy specjalistów. Wszystkie apartamenty zostaną wyposażone w nowoczesny system instalacji przywoławczej, dzięki któremu personel medyczny będzie mógł w każdej chwili błyskawicznie interweniować.

Dostęp do mieszkań i powierzchni wspólnych będzie nieustannie nadzorowany. Mieszkańcy będą mogli wyjść i wejść w dowolnym czasie, jak również w sposób nieskrępowany przyjmować gości w swoim apartamencie. Seniorzy będą mieli dostęp do przestronnych i doskonale zorganizowanych pomieszczeń wspólnych, w których będą rozwijać swoje zainteresowania i zawierać nowe znajomości.

Realizacja Angel Care zakończy się w pierwszym kwartale 2016 roku. Wrocławskie centrum seniora będzie pierwszym punktem na mapie całej sieci tych nowoczesnych ośrodków z kompleksowymi usługami. Kolejne centrum planowane jest w Krakowie.

Inwestorzy to: Angel Poland Group, jedna z największych grup deweloperskich w Polsce, oraz MD Nursing.

Angel Poland Group powstała w 2003 roku i koncentruje się na inwestycjach w największych miastach Polski. Dotychczasowe nakłady inwestycyjne wynoszą ok. 1,5 mld PLN. Grupa zrealizowała w Krakowie apartamentowce Angel City i Angel Plaza, a obecnie prowadzi inwestycję Angel Wawel. We Wrocławiu jest jednym z inwestorów luksusowego kompleksu OVO Wrocław, połączonego z hotelem DoubleTree by Hilton.

MD Nursing jest operatorem centrów opieki nad osobami starszymi o zróżnicowanych potrzebach, znajdujących się w różnym stanie fizycznym i psychicznym. Począwszy od osób samodzielnych, poprzez osoby wymagające doraźnej opieki, jak też osoby wymagające stałego całodobowego nadzoru. Wsparcie dla wrocławskiego przedsięwzięcia zapewni międzynarodowy zespół naukowców i lekarzy.

fot. Maciej Lulko / materiały prasowe

Translate »