Przygotuj swoją kosiarkę do zimowego snu

Konserwacja narzędzi przed zimą zwiększa ich żywotność, a my nie będziemy musieli się martwić o ich stan wiosną. Konserwacja kosiarki nie trwa długo, a pozwoli nam uniknąć wiosną przykrych doświadczeń i dodatkowych kosztów związanych z koniecznością serwisowania maszyny. Husqvarna radzi jak zrobić to prawidłowo i w 30 minut.

Szybka i sprawna konserwacja

Bardzo często użytkownicy zapominają o konserwacji i po ostatnim koszeniu odstawiają ją w kąt. Konsekwencją tego jest problem z uruchomieniem maszyny wiosną. Po kilku miesiącach postoju kosiarka może odmówić współpracy, a my możemy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Podstawowa konserwacja po zakończeniu eksploatowania w sezonie jesiennym trwa około 30 minut. Tylko tyle czasu wystarczy poświęcić, aby kosiarka była gotowa do ponownej pracy w ogrodzie na wiosnę.

Konserwacja kosiarki w 7 krokach – radzi Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna

Odłącz świecę zapłonową

Zanim rozpoczniemy konserwację należy upewnić się, że przewód wysokiego napięcia zakończony fajką został odłączony od świecy zapłonowej. Pozwala to zapobiec przypadkowemu uruchomieniu kosiarki, co mogłoby doprowadzić do poważnych obrażeń użytkownika lub wywołać szkody w otoczeniu.

Oczyść dokładnie maszynę

To podstawowa czynność, którą powinno się wykonywać po każdym koszeniu. Jednak przed odstawieniem na zimę szczególnie zwróćmy uwagę na staranne usunięcie trawy i innych zanieczyszczeń z całej maszyny. Można przy tym użyć szczotki lub sprężonego powietrza. Można też zmyć świeżą trawę wodą z węża ogrodowego, oczywiście unikamy polewania rozgrzanego silnika, najlepiej poczekać, aż przestygnie. Zdecydowanie nie należy posługiwać się myjką ciśnieniową, by nie uszkodzić wrażliwych elementów maszyny oraz by woda pod ciśnieniem nie dostała się w miejsca, z których nie będzie mogła wyciec, a pozostając tam spowoduje korozję.

Opróżnij zbiornik paliwa

Jeśli po ostatnim koszeniu zostanie paliwo w zbiorniku to najlepiej wypalić je do końca lub za pomocą odsysarki usunąć je ze zbiornika do kanistra. Paliwo pozostawione w maszynie na zimę może “zakleić” gaźnik, ponieważ lekkie frakcje benzyny odparują a te, które zostają tworzą maź, która zakleja kanaliki w gaźniku. Po tym zabiegu powinno się ponownie uruchomić kosiarkę i poczekać aż spali resztki paliwa pozostałe w przewodach paliwowych i gaźniku.

Wymień olej

Jeżeli kosiarka posiada silnik 4-suwowy wymieniamy olej. Najlepiej wykonać to bezpośrednio po wypaleniu paliwa, przy rozgrzanym silniku i oleju, który łatwiej usunąć. Niektóre modele silników posiadają korki do zlewania oleju znajdujące się w dolnym korpusie maszyny. Wtedy podkładamy naczynie pod kosiarkę, odkręcamy korek spustowy i czekamy aż cały olej wycieknie. Jeśli nie ma korka spustowego to odkręcamy korek wlewu oleju i przy pomocy odsysarki usuwamy olej. Usunięty olej przepracowany oddaj do serwisu sprzętu ogrodniczego lub samochodowego. Stary olej natychmiast zastępujemy świeżym olejem. Sprawdzenie poziomu oleju odbywa się przez dokładne zakręcenie korka wlewu, wyposażonego w bagnet. Właściwa ilość oleju powinna sięgać do górnego oznaczenia na wskaźniku.

Oczyść filtr powietrza

Efektywne spalanie paliwa nie jest możliwe, jeżeli kosiarka ma brudny filtr powietrza. Jeżeli maszyna posiada filtr papierowy należy go wyjąć i oczyścić przez postukiwanie o twarde podłoże, by spadły zgromadzone zanieczyszczenia. Jeśli filtr nie da się w ten sposób oczyścić należy go wymienić na nowy.

Jeśli silnik jest zaopatrzony w zwilżony olejem filtr gąbkowy powinniśmy wyjąć go, wypłukać w wodzie z mydłem, pozostawiać do całkowitego wyschnięcia i ponownie delikatnie nasączyć nowym olejem do filtrów, po czym zamontować na silniku.

Oczyść lub wymień świecę zapłonową

Korzystając z klucza nasadowego wykręć świecę zapłonową. Drucianą szczotką oczyść jej elektrody, a za pomocą szczelinomierza ustawić szczelinę między nimi na 0,5 mm. Jeśli nie masz pewności co do stanu świecy – za kilka złotych kup nową świecę, która ułatwi koszenie w nowym sezonie.

Zdemontuj i naostrz nóż tnący

Przy użyciu klina lub kawałka belki drewnianej zablokuj nóż i odkręć go. Pamiętaj, że ostrze może zranić dłonie, dlatego przez cały czas miej na sobie grube rękawice ochronne. Dzięki temu unikniesz skaleczeń. Jeśli dysponujesz wyważarką do noża możesz sam go naostrzyć i wyważyć. Jeśli nie – oddaj nóż do ostrzenia specjalistom.

Pamiętaj o punkcie serwisowym

Warto pamiętać, że jeżeli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie konserwować kosiarkę lub po prostu nie mamy ręki do prac przy maszynach warto powierzyć naszą maszynę punktowi serwisowemu. Jest to szczególnie zasadne przy wysokiej klasy sprzęcie, zwłaszcza, że nie jest to duży wydatek, a daje gwarancję prawidłowo wykonanej konserwacji. Prace tego typu szczególnie opłaca się wykonywać jesienią, ponieważ o tej porze z reguły punkty serwisowe maja mało pracy.

fot. materiały prasowe

Translate »