W Poznaniu poszukiwane duże mieszkania do remontu

Kupujący mieszkania w Poznaniu coraz częściej poszukują lokali o dużym metrażu. Zwłaszcza te w atrakcyjnej cenie, nawet wymagające remontu, są najbardziej pożądane. Popularność programu MdM sprawia, że pieniądze przeznaczone na ten rok mogą skończyć się już w maju.

To zła wiadomość, bowiem rosnące koszty kredytów hipotecznych przekładają się w ostatnim czasie na spadek zdolności kredytowej. To wnioski z raportu Metrohouse i Expandera. W stolicy Wielkopolski wyraźnie daje się zaobserwować tendencję wzrostową cen transakcyjnych. Negocjacje dotyczące kosztów są znacznie rzadsze niż przed np. kilkoma miesiącami.

– Gdy weźmiemy pod uwagę mieszkania wymagające remontu transakcje zawierane są już przy cenie na poziomie ok. 4 300 zł za metr kwadratowy – stwierdza Alina Zybała – Melosik, z Metrohouse. – W przypadku takich nieruchomości nabywcy coraz częściej poszukują większych metraży w centrum  Poznania.

Program MdM bardzo zdynamizował rynek. Dzięki dopłatom kupujący mogą przeznaczyć większą sumę na wykończenie mieszkania. Według raportu Metrohouse i Expandera średnia cena nabywanego lokalu to 276 tys. zł. Za taką sumę kupujemy średnio 54 metry kwadratowe.

Kredyty podrożały

Ci, którzy planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie w Poznaniu z wykorzystaniem kredytu muszą pogodzić się z tym, że koszt takiego finansowania będzie nieco wyższy niż w ubiegłym roku. Średnie oprocentowanie kredytów z niskim (10%) wkładem własnym wzrosło z 3,68% (w październiku) do 4,04% obecnie. W przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 60 mkw. w stolicy Wielkopolski oznacza to wzrost raty o 55 zł, z 1 415 zł do 1 4670 zł. Nie jest to więc bardzo duże obciążenie dla domowego budżetu, ale sprawia, że kredyt jest nieco trudniej dostępny. Wyższy koszt przekłada się bowiem na spadek zdolności kredytowej.

Kolejną istotną informacją może być również to, że już niedługo mogą skończyć się pieniądze na dopłaty z programu „Mieszkanie dla młodych”.

– Z 730 mln zł przeznaczonych na ten rok pozostało już tylko 281,8 mln zł – zauważa Jarosław Sadowski, z Expandera. – Jeśli dotychczasowe tempo wykorzystania środków się utrzyma, pula na ten rok zostanie wykorzystana już w maju. Warto pamiętać, że aby uzyskać dopłatę na zakup mieszkania zlokalizowanego w Poznaniu, cena nie może przekroczyć 5 925 zł na rynku pierwotnym lub 4 847 zł na ryku wtórnym.

fot. archiwum

 

Translate »