Wille i rezydencje w nowym budownictwie – jakie mają cechy?

Pod pojęciem willi, czy posiadłości, często – niejako z rozpędu – rozumiemy nieruchomości zabytkowe. Tymczasem jest to mylne rozumowanie. I w nowym budownictwie nie brak realizacji, które można zakwalifikować jako willę, czy posiadłość.

Czym jest willa, bądź posiadłość? Oczywiście żadnego ‘przepisu’ w tej kwestii nie ma. W czasach starożytnych określenie willa dotyczyło domostw zamożnych rzymskich patrycjuszy, potem tę tradycję rozwijano w nowożytnych czasach, często nawiązując architekturą nieruchomości do okresów dawniejszych.

Obecnie przyjmuje się, że willa to po prostu większy, bardziej okazały dom mieszkalny z ogrodem. Co to znaczy większy i bardziej okazały? Ten drugi człon odnosi się do standardu wykończenia, wyposażenia itp.

Jeśli natomiast chodzi o wielkość – na pewno – w Polskich warunkach – musi być to zdecydowanie powyżej średnich metrażów domów jednorodzinnych. W naszym kraju mieszczą się one w przedziale przeciętnym 130 m kw. Te powyżej górnej granicy uważane są już za domy dosyć duże.

Willa powinna mieć więc zdecydowanie większy metraż. Należy przyjąć, że przynajmniej chodzi tu o powierzchnię 200 metrów kwadratowych.

f_ (161)

Ile kosztują tego typu nieruchomości?
W WGN średnie ceny metra kwadratowego w segmencie posiadłość/willa kształtują się obecnie na poziomie 2500 zł. Należy zaznaczyć, że średnią cenową zaburzają wille i posiadłości zabytkowe, ale zrujnowane, często sprzedawane za bezcen.

Nowe nieruchomości tego typu – przez co rozumiemy te, postawione po 1995 roku – okazują się zdecydowanie droższe. Średnio za metr kwadratowy takiego domu oferenci oczekują 4000 zł.

Jedną z najdroższych obecnie ofert w WGN spotykamy w Szczecinie. Chodzi o posiadłość z 1999 roku o powierzchni powyżej 400 metrów kwadratowych, wycenioną na 5700 zł za metr i 2,4 mln za całość.

Wśród pozostałych ofert za wille/ posiadłości o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, należy zapłacić od 700 tysięcy złotych w górę.

Co oprócz samej powierzchni powinno cechować willę? Oczywiście standard wykończenia. W przypadku przywołanej tutaj najdroższej oferty składają się na nie: podłogi, stolarka okienna i drzwiowa z egzotycznego drewna, oraz użycie materiałów naturalnych – takich jak granit, kamień, marmur. Nieruchomość powinna posiadać oczywiście system alarmowy, automatyczne rolety zewnętrzne itp. Jeśli chodzi o sam rozkład i przeznaczenie pomieszczeń. Wille i posiadłości z reguły wyposażone są w duży salon, najlepiej z wyjściem na taras i z kominkiem. Na każdym piętrze budynku powinna znajdować się toaleta (poza łazienką główną, na parterze, przy hallu) i sypialnia. Pożądane pomieszczenia to także gabinet do pracy, pomieszczenia gospodarcze (spiżarnia), jasna kuchnia, salonik telewizyjny, duży hall.

Powszechnie kojarzy się willę z basenem, ale w naszych warunkach pogodowych nie jest to wymagane. Za to wille powinny posiadać część rekreacyjną, przez co rozumiemy, nie tylko – częściowo odizolowany salonik telewizyjny/kino domowe, ale również dodatkowe pomieszczenia z przeznaczeniem na siłownię, saunę, salę bilardową itp.

Cechą współczesnych rezydencji jest funkcjonalność i przestronność. Najważniejsza część nieruchomości jej „serce” to mała sień, następnie duży hall, otwarty na jeszcze większy salon z wyjściem na taras i kuchnię. Te przestrzenie powinny cechować duże przeszklenia, które zwiększają wrażenie przestronności, oraz wyższe sufity, które również wywołują ten sam efekt. Z kolei na schodach i przejściach – sufity powinny być obniżone.

Oczywiście segment gospodarczy willi jest odseparowany od gościnno – wypoczynkowego, a łącznikiem pozostaje kuchnia, z której można zaprojektować wyjście do garażu. Przyjmuje się obecnie, że dwustanowiskowy, komfortowy garaż przy posiadłości (może być też osobnym budynkiem) powinien posiadać przynajmniej 50 – 60 m kw. z bramami wjazdowymi dla każdego z samochodów, o szerokości 3,5 – 4 metry.

Wracając do cen nieruchomości typu willa – na podstawie ogłoszeń umieszczanych w WGN możemy powiedzieć, że przeciętne stawki za takie domy (oczywiście tylko o wysokim standardzie) są o około 700 – 1000 zł za metr wyższe od cen średnich. Obecnie średnia cena metra kwadratowego domu wynosi 3000 zł.

paulina

Paulina Michniak

Analityk Rynku Nieruchomości / Propertyjournal.pl

Translate »