Wzrosty cen ofertowych mieszkań z rynku wtórnego w Łodzi

W Łodzi dużym zainteresowaniem potencjalnych nabywców cieszą się mieszkania z rynku wtórnego. Najchętniej wybierane są lokale o mniejszej powierzchni, nieprzekraczającej zwykle 48 mkw. Mimo odnotowanego dość wysokiego wzrostu cen mkw., nadal jego przeciętna wartość jest dość niska. Osoby planujące zaciągnięcie kredytu hipotecznego powinny się liczyć z tym, że będzie on droższy i trudniej dostępny niż w 2015 roku.

To wnioski z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Podwyżki w Łodzi

Łódź jest jednym z niewielu miast, gdzie w 2015 roku odnotowujemy dosyć wysoki wzrost ceny metra kwadratowego mieszkania. Aktualnie średnia wynosi 3 800 zł i jest o 200 złotych wyższa niż przed rokiem. To najwyższa podwyżka spośród największych miast w Polsce, trzeba jednak dodać, że i tak przeciętna wartość metra kwadratowego w Łodzi jest nadal dość niska.

– Warto jednak zauważyć, że aż 58% mieszkań jest wystawionych na sprzedaż w cenie poniżej średniej (3 800 zł), a oferty spełniające to kryterium można znaleźć we wszystkich dzielnicach miasta – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Mieszkania za więcej niż 5 tys. za metr to około 12,5% całości podaży i są to przede wszystkim mieszkania zlokalizowane w Śródmieściu.

Łódź bardziej rentowna od Warszawy

Stabilizacja cen transakcyjnych to chyba najlepsze określenie trendu, jaki widoczny jest w ostatnich miesiącach na łódzkim rynku nieruchomości wtórnych. Najczęściej osiągają one poziom 3 500 -3 600 zł za mkw. W porównaniu do sytuacji z końca 2014 r. koszty, jakie wiążą się z nabyciem nowego lokalu są niemal takie same.

– Niewielki wpływ nowych inwestycji na rynek wtórny sprawia, że nieruchomości z tzw. drugiej ręki cieszą się nadal dużym powodzeniem. Zainteresowani nimi są zarówno nabywcy kupujący mieszkania na własne potrzeby, jak i inwestorzy, którzy poszukują ciekawych ofert pod wynajem – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – W opinii wielu z nich to właśnie w Łodzi udaje się uzyskiwać rentowność wyższą niż np. w Warszawie. Powodzeniem cieszą się zwłaszcza małe metraże. Przeciętny metraż lokali wynosi 48 mkw.

W nowym roku może być trudniej o kredyt

Osoby, które w najbliższym czasie planują kupić mieszkanie w Łodzi prawdopodobnie będą musiały się pogodzić z tym, że ich kredyt będzie droższy niż w sytuacji, gdyby zaciągnęli go jeszcze w listopadzie 2015 roku. W przypadku mieszkania o powierzchni 60 mkw. kupionego po przeciętnej cenie, koszt kredytu może wzrosnąć o ok. 16 131 zł.

– Przyczyną tej negatywnej zmiany jest planowane wprowadzenie tzw. podatku bankowego. Banki w celu zrekompensowania sobie tego dodatkowego kosztu podwyższają marże, co przekłada się na wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Podwyżki wprowadziło już siedem instytucji, mimo że ustawa o podatku nie została jeszcze uchwalona. Banki argumentują to tym, że podatek będzie naliczany od aktywów, czyli nie tylko od nowo udzielonych kredytów, lecz także od tych, które zostały wypłacone przed wejściem w życie tych przepisów.

O kredyt będzie również trudniej. Po pierwsze dlatego, że wzrost oprocentowania powoduje spadek dostępnej kwoty zobowiązania. Po drugie od stycznia 2016 roku wzrośnie wymagany wkład własny (z 10% do 15%). Co prawda, banki nadal będą mogły udzielać wsparcia finansowego nawet na 90% wartości nieruchomości, ale będzie się to dla nich wiązało z dodatkowymi kosztami – konieczność wykupienia specjalnego ubezpieczenia. Dlatego najprawdopodobniej skurczy się lista banków, w których kredyt uzyskają osoby posiadające tylko 10% wkładu własnego.

Translate »