Centra handlowe na celowniku inwestorów w regionie CEE
Inwestycje w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej (region CEE, wyłączając Rosję) w 2015 roku osiągnęły rekordowy poziom ponad 9,55 miliardów euro, wynik ten stanowi 19% wzrost w stosunku do 2014 roku. Wśród krajów regionu CEE, Polska jest liderem pod kątem wielkości poziomu inwestycji, który w 2015 roku wyniósł 4 miliardy euro. Drugie miejsce zajmują Czechy z inwestycjami na poziomie 2,7 miliarda euro.
Rekordowy popyt na nieruchomości komercyjne w Polsce jest świadectwem silnego rozwoju makroekonomicznego kraju oraz jego stabilności. Wysoki wyniki Czech jest wynikiem dwóch dużych transakcji podpisanych w 2015 roku.
W większości krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej zarejestrowano silny wzrost wolumenów transakcji szczególnie w Czechach, Polsce, Serbii i na Węgrzech.
Wysoki apetyt inwestorów na najlepsze produkty handlowe rejestrowany w 2013 oraz 2014 roku przełożył się na poziom inwestycji w tym sektorze w 2015 roku. Po raz pierwszy w historii, udział inwestycji w sektorze handlowym wyniósł 43% dla całego regionu CEE, co w porównaniu rocznym daje wzrost o ponad 160%. Wysoki poziom inwestycji w Centra Handlowe wynika przede wszystkim z podpisania dużych transakcji największych i najlepszych centrów handlowych zlokalizowanych w Czechach, Polsce, Serbii oraz na Węgrzech.
Gijs Klomp, z CEE Investment Properties CBRE, komentuje: „W minionym roku widzieliśmy silne zainteresowanie inwestycjami w regionie, przez inwestorów z Europy chcących skorzystać z relatywnie wysokich stóp zwrotów oraz z dostępnego zasobu na rynku. W 2016 roku oczekujemy, iż kraje Europy Środkowo-Wschodniej pozostaną na ścieżce ekonomicznego wzrostu, relatywnie wysokich stóp zwrotu w porównaniu do krajów Europy zachodniej oraz wzmożonego zainteresowania banków w finansowaniu projektów w tym regionie. Dodatkowo, kolejnym ważnym czynnikiem, który przyczyni się do wzmożonego zainteresowania jest silna ekspansja sieci detalicznych obserwowana w raportach sprzedażowych w całym regionie. Oczekujemy również coraz bardziej zróżnicowanego profilu inwestorów, do których dołączyć mogą inwestorzy z Azji, którzy będą chcieli zwiększyć swoją obecność w tym regionie.”
Poziom inwestycji w głównych krajach Europy Środkowo-Wschodniej (Czechy, Polska, Rumunia, Słowacja i na Węgrzech) osiągnął poziom 8,4 miliarda euro, co stanowi wzrost o 14% w porównaniu do 2014 roku, oraz jest wynikiem powyżej oczekiwanych prognoz.
Poziom inwestycji na Węgrzech wzrósł rok rocznie o 42% i w 2016 roku powinien utrzymać się na ścieżce wzrostu, ponieważ inwestorzy wykazują duże zainteresowanie tym krajem. Liczba transakcji będzie rosnąć głównie w sektorze handlowym, gdzie obroty centrów handlowych w niektórych miejscach wzrosły o dwucyfrowe wartości. Spadek poziomu inwestycji w Rumunii wywołany był niespotykaną aktywnością inwestorów w 2014 roku, która była spowodowana jedną dużą transakcją portfelową. Patrząc w przyszłość, rejestrowane zainteresowanie inwestorów w Rumunii i Słowacji powinno się przełożyć na wysoki wynik w 2016 roku. Dodatkowo, przewidywane są duże transakcje w Chorwacji, Serbii i Słowenii, dzięki inwestorom, którzy będą szukać możliwości do pojawienia się na tych rynkach.
fot. archiwum