Klimatyzacja – jak prawidłowo z niej korzystać?

A photo of high angle view of happy family enjoying at home. Smiling clans having meal at table. They are in brightly lit room.

Coraz gorętsze lata oraz długo utrzymujące się upały sprawiają, że montaż klimatyzacji w budynkach mieszkalnych powoli staje się standardem. W ofercie Bosch znajduje się szeroki wybór klimatyzatorów pokojowych do domów i mieszkań, które zapewnią komfort mieszkania nawet podczas najwyższych temperatur. Warto jednak wiedzieć, jak odpowiednio z niej korzystać.

Najważniejsza zasada dotyczy różnicy temperatur między pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym. Różnica ta nie powinna wynosić więcej niż 7°C. Oznacza to, że regulacja temperatury musi zostać przeprowadzona rozsądnie. Jeśli różnica będzie większa, nasz organizm ma problem z adaptacją.

Kolejną kwestią związaną z właściwym używaniem klimatyzacji jest sam nawiew oraz prędkość powietrza. Prawidłowa i bezpieczna praca to taka, gdy w pomieszczeniu klimatyzowanym nie odczuwa się ruchu powietrza. Zalecana wartość przepływu do 0,2 m/s. Przy wyższych wartościach zwiększa się ryzyko rozwoju infekcji.

Optymalny zakres pracy klimatyzacji w lecie to: temperatura w przedziale 23-26°C, poziom wilgotności  40-60% oraz nieodczuwalny ruch powietrza w pomieszczeniu. Aby osiągnąć te parametry zaleca się, aby klimatyzator pracował w sposób ciągły (minimum przez kilka godzin dziennie). Używanie klimatyzacji przez krótki okres, z nastawami temperatury na minimum skali, z maksymalną prędkością nawiewu zdecydowanie nie powinno być praktykowane.

fot. Bosch

 

Translate »