Klimatyzacja – jak prawidłowo z niej korzystać?

Coraz gorętsze lata oraz długo utrzymujące się upały sprawiają, że montaż klimatyzacji w budynkach mieszkalnych powoli staje się standardem. W ofercie Bosch znajduje się szeroki wybór klimatyzatorów pokojowych do domów i mieszkań, które zapewnią komfort mieszkania nawet podczas najwyższych temperatur. Warto jednak wiedzieć, jak odpowiednio z niej korzystać.

Najważniejsza zasada dotyczy różnicy temperatur między pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym. Różnica ta nie powinna wynosić więcej niż 7°C. Oznacza to, że regulacja temperatury musi zostać przeprowadzona rozsądnie. Jeśli różnica będzie większa, nasz organizm ma problem z adaptacją.

Kolejną kwestią związaną z właściwym używaniem klimatyzacji jest sam nawiew oraz prędkość powietrza. Prawidłowa i bezpieczna praca to taka, gdy w pomieszczeniu klimatyzowanym nie odczuwa się ruchu powietrza. Zalecana wartość przepływu do 0,2 m/s. Przy wyższych wartościach zwiększa się ryzyko rozwoju infekcji.

Optymalny zakres pracy klimatyzacji w lecie to: temperatura w przedziale 23-26°C, poziom wilgotności  40-60% oraz nieodczuwalny ruch powietrza w pomieszczeniu. Aby osiągnąć te parametry zaleca się, aby klimatyzator pracował w sposób ciągły (minimum przez kilka godzin dziennie). Używanie klimatyzacji przez krótki okres, z nastawami temperatury na minimum skali, z maksymalną prędkością nawiewu zdecydowanie nie powinno być praktykowane.

fot. Bosch