Luksusowe apartamenty – mieszkania dla najbogatszych

Luksusowe nieruchomości, takie jak apartamenty czy rezydencje to w Polsce, paradoksalnie, ubogi rynek. Wystarczy tylko wspomnieć o największych światowych skupiskach luksusu – Bel Air, Londyn czy egzotyczne wyspy, aby mieć porównanie. Jednak Polacy nie gęsi, swój rynek ekskluzywnych nieruchomości mają.

Specjaliści ds. sprzedaży WGN wyjaśniają, że o luksusowych apartamentach mówimy, gdy cena nieruchomości przekracza milion złotych. Górnej granicy właściwie nie ma. Obecnie najdroższą ofertą na rynku jest apartament Angel Wawel za bagatela… 20 mln zł. Ale to nic, w porównaniu z ceną najdroższego apartamentu świata – mowa o Tour Odeon zlokalizowanym w Monako. Penthouse zlokalizowany w najwyższym budynku Monako, z widokiem na cały kraj i morze został wystawiony na sprzedaż za 300 mln euro (lekko licząc, jakieś 1,2 mld zł).

Wracając do naszych polskich najdroższych apartamentów, Kraków też nie ma się czego wstydzić. To właśnie w Krakowie znajduje się najdroższy w Polsce apartament Angel Wawel, o którym już wcześniej wspomnieliśmy. Według inwestora, jest to najbardziej luksusowy apartament w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Apartament znajduje się w zabytkowych zabudowaniach, które kiedyś pełniły funkcję klasztorną. W środku zachowały się malowidła ścienne wykonane przez Jana Bukowskiego, artystę okresu międzywojennego, autora też części malowideł znajdujących się w Kościele Mariackim na krakowskim Rynku. Nad konserwacją i restauracja wnętrz w całości czuwał konserwator zabytków. Apartament Królewski ma 700 mkw., a inwestor oferuje nam takie udogodnienia, jak strefa SPA, strefa fitness, czy mała sala kinowa. Apartament ma już zresztą swojego nabywcę. Jego tożsamość jest ściśle chroniona, wiadomo jedynie, że jest biznesmenem z Doniecka.

Angel_Wawel_2 Kraków

fot. Angel Wawel w Krakowie / materiały prasowe

Tytuł najwyżej położonego apartamentu w Polsce przypadł lokalowi znajdującemu się na najwyższym mieszkalnym piętrze wrocławskiego Sky Tower. Widok zapiera dech w piersiach. Zlokalizowany na 47 piętrze najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce, oferuje widoki nie tylko na Wrocław, ale również na oddaloną o ok. 30 km górę Ślężę. Według niektórych informatorów, z tego stumetrowego apartamentu można dostrzec nawet Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy, oddalony o ok. 120 km od Wrocławia. Warunkiem jest bezchmurna, słoneczna pogoda. Za te widoki, ale również za gustowne wnętrza urządzone przez najlepszych architektów, a także włoskie meble i sprzęt najwyższej jakości zapłacić trzeba 2,8 mln zł.

sky tower wrocł

sky tower apartament pokazowy

fot. Sky Tower we Wrocławiu / źródło: http://apartamentyskytower.pl/o-sky-tower/

Eleganckim wieżowcem może pochwalić się również…Rzeszów. To niespełna dwustutysięczne miasto, położone w południowo-wschodniej Polsce nie należy do grupy wielkich aglomeracji. A jednak to tam deweloper zdecydował się wybudować luksusowy i nowoczesny wieżowiec Capital Towers, w którym nabyć można mieszkania o wielkości od 36 do 61 metrów kwadratowych lub też apartamenty o powierzchni od 120 do 230 metrów kwadratowych. Ceny wahają się od 4,8 tys. za metr kwadratowy do nawet 10 tys. zł. Capital Tower ma „tylko” 85 metrów wysokości. „Tylko”, bo dla porównania wrocławski Sky Tower ma 212 metrów wysokości, a warszawski Żagiel Libeskinda 192 metry wysokości. Ale od czegoś trzeba zacząć… Największy penthouse zlokalizowany jest na ostatnim piętrze wieżowca, ma 150 metrów powierzchni kwadratowej oraz widok na całą panoramę Rzeszowa.

a1

in1

fot. Capital Towers w Rzeszowie / źródło: http://www.capitaltowers.pl/

Na mapie luksusowych apartamentów nie sposób pominąć Warszawę, która w ostatnim czasie zyskała dwa nowe wieżowce pełne ekskluzywnych apartamentów na sprzedaż. Pierwszy z nich to słynny Żagiel Libeskinda, czyli Złota 44. Pomimo licznych trudności związanych z wybudowaniem wieżowca, ostatecznie do sprzedaży trafiło 266 apartamentów umieszczonych na kondygnacjach od 9 do 52. Cena za metr kwadratowy w najbardziej luksusowym apartamencie wynosi 65 tys. złotych.

złota 44 wawa

złota 44 apartament

fot. Złota 44 w Warszawie / materiały prasowe

fot. http://zlota44.com/wp-content/uploads/2015/07/Z%C5%81OTA-44-w-nowej-ods%C5%82onie.pdf

Drugim niezwykle ekskluzywnym adresem jest ul. Twarda 2/4. Mierzy 160 metrów wysokości, ma 44 piętra, na których zlokalizowano apartamenty o powierzchni od 54 do nawet 700 metrów kwadratowych (ostatnie piętra należą do dwóch dwupiętrowych penthouse’ów). I tu ceny nie są najniższe – za luksus oglądania stolicy z góry zapłacimy nawet niespełna 29 tys. złotych za metr kwadratowy. Oba warszawskie wieżowce wyposażone są w takie udogodnienia jak concierge, sala fitness i siłownia, restauracje, czy basen.

Mimo faktu, iż w Polsce mało jest osób mogących pozwolić sobie na tak pokaźne inwestycje, to Analitycy WGN od paru lat notują ożywienie na rynku apartamentowym. Najbardziej luksusowe i ekskluzywne apartamenty dostępne na polskim rynku mają już swoich właścicieli. Gros z nich to osoby pochodzące spoza Polski, ale fakt, iż inwestują w nieruchomości w naszym kraju, skłania deweloperów do rozważania budowy większej ilości luksusowych nieruchomości. A co za tym idzie, gwarantuje nam to rozwój sektora drugich apartamentów i rezydencji, na który z pewnością wielu czeka.

Renata Żak