MdM (nie) dla Warszawy?

Zmiany w programie MdM, które weszły w życie z dniem 1 września 2015 roku to kolejny krok ustawodawcy w stronę pomocy młodym w zakupie własnego M. Fakt, że coraz więcej młodych osób dopytuje o możliwość skorzystania z MdM oraz ubiega się o kredyty z dopłatą rządową, świadczy o tym, że taka pomoc państwa jest pożądana i potrzebna.

Uważam jednak, że program mógłby rozwijać się szybciej. W ofercie mieszkań objętych MdM wciąż pozostaje często tylko niewielki procent inwestycji zlokalizowanych w dużych aglomeracjach czy na drogich gruntach. Barierą jest limit cenowy za mkw. powierzchni mieszkalnej. Inwestycje zlokalizowane w dużych aglomeracjach, na drogich gruntach, dobrze skomunikowane z centrum stolicy, nie mają szans na objęcie programem. Teraz oferta powiększy się o rynek wtórny, ale jak prognozują eksperci, to też szansa głównie dla mieszkańców małych miejscowości. Limit dla rynku pierwotnego w Warszawie to dziś niespełna 6 600 zł, podczas gdy średnia cena mkw. w nowych inwestycjach kształtuje się dziś na poziomie 7 900 zł. Wiele inwestycji, w dobrych i pożądanych przez rodziny z dziećmi lokalizacjach, jak chociażby nasza inwestycja Zakątek Cybisa na Ursynowie, niestety nie mają szans na objęcie programem przy tych założeniach.

Niewątpliwie wprowadzone w MdM zmiany dają większe możliwości rodzinom wielodzietnym. Mnożnik służący do  wyliczenia dofinansowania zwiększył się z obecnych 15% do 20% w przypadku rodzin z dwójką dzieci i do 30% dla wychowujących troje lub więcej pociech. Dla beneficjentów z co najmniej trójką dzieci zmieniła się również maksymalna wysokość powierzchni, wg której można będzie liczyć dopłatę. W nowych wnioskach będzie ona liczona od powierzchni mieszkania lub metrażu 65 m2 (mniejsza z dwóch wartości). Zwiększenie parametrów programu dla rodzin wielodzietnych przekłada się bezpośrednio na wielkość możliwej dopłaty. W skrajnych przypadkach dofinansowanie może wynieść prawie 120 tys. zł.

Dodatkowo, w odniesieniu do małżeństw i osób samotnych, wychowujących minimum trójkę dzieci, spełniających wymienione w ustawie kryteria, zniesiony został rygor zakupu pierwszego mieszkania i limit wieku (w poprzedniej wersji programu wynosił on 35 lat.). Każda zmiana niwelująca ograniczenia, szczególnie w kontekście rodzin wielodzietnych, to zmiana w naszej ocenie na lepsze. Znoszenie barier służy przedsiębiorczości. Im większy dostęp do pomocy rządowej w zakresie zakupu własnego M, tym większy ruch na rynku nieruchomości. A jak rośnie popyt, to rośnie również podaż i gospodarka się kręci.

Duże zainteresowanie programem, zachęca prywatnych inwestorów do realizacji kolejnych projektów budowlanych. Alternatywą dla mieszkań w stolicy są dziś inwestycje w okolicznych miejscowościach, dobrze skomunikowane z centrum Warszawy jak np. Brwinów. Staramy się rozbudowywać nasz portfel nieruchomości tak, aby zapewnić sobie sukcesywne działanie na przestrzeni najbliższych lat. Mamy nadzieję, że również program pomocy rządowej będzie ewaluował tak, by zwiększać ofertę mieszkań objętych dopłatami Państwa.

Jerzy Szymański

prezes Włodarzewska SA

Translate »