Mieszkanie „pod klucz” – za i przeciw

Kupując mieszkanie w standardzie „pod klucz”, zapłacimy o kilkaset złotych więcej za każdy metr kwadratowy. Co otrzymamy w zamian i czy taki wybór może być uzasadniony? W dwóch pierwszych kwartałach 2015 roku większość mieszkań na rynku pierwotnym we Wrocławiu nadal sprzedawana była w standardzie dewleoperskim.

– Mieszkania pod klucz wybiera około 10-20% naszych klientów, najczęściej, ze względu na oszczędności oraz chęć samodzielnego urządzenie mieszkania, wybierany jest standard deweloperski – mówi Tomasz Bednarek z WPBM Mój Dom. – Rozwiązanie „pod klucz” także ma jednak swoje zalety: wymienić należy zarówno czas i wygodę – do mieszkania oddanego w tym standardzie można wprowadzić się niemal od razu, jak i przewidywalność cenową. Zamawiając wykończenie pod klucz u dewelopera od początku znamy ostateczny koszt wykończenia mieszkania. W przypadku korzystania z firm remontowych i zewnętrznych fachowców, często należy się liczyć z pewną płynnością kosztorysów.

W standardzie „pod klucz” możemy z reguły spodziewać się położonych podłóg (standard deweloperski to betonowa wylewka), pomalowanych ścian, zamontowanych drzwi wewnętrznych, armatury sanitarnej i zabudowy kuchennej. Dodatkowo możemy liczyć na kuchenkę i płytę indukcyjną. Część firm deweloperskich udostępnia gotowe pakiety, różniące się zakresem prac wykończeniowych. Część pozostawia szczegóły projektu wykończenia wnętrza indywidualnej decyzji klienta.

– Wykończenie mieszkania w podstawowym zakresie, kosztować może od 300 do 600 złotych za metr kwadratowy. Mówimy oczywiście o rozwiązaniach z segmentu ekonomicznego. Na specjalne życzenie klientów zaproponować możemy oczywiście bogate wyposażenie z jego indywidualną wyceną – dodaje Tomasz Bednarek. Koszt wykończenia 50-metrowego mieszkania w podobnym standardzie powinien zamknąć się zatem w kwocie 25 tysięcy złotych.

Główne zalety ofert „pod klucz”:

– Krótki termin realizacji. Możliwość wprowadzenia się z meblami do mieszkania praktycznie zaraz po odebraniu do niego kluczy.

– Gwarancja udzielana przez dewelopera, bez konieczności kontrolowania fachowców.

– Znany od początku i niezmienny koszt wykończenia mieszkania.

– Niższy koszt materiałów budowlanych użytych do wykończenia (niższy VAT kiedy kupowane są przez firmę, korzystniejsze ceny materiałów jakie otrzymuje deweloper kupując je w większych ilościach).

Wady oferty „pod klucz”:

– Wyższa cena mieszkania, które moglibyśmy – na miarę umiejętności – wykończyć samodzielnie.

– Określona – w przypadku zestandaryzowanych pakietów deweloperskich – estetyka, ograniczająca swobodę aranżacji mieszkania pod własny gust.

Obliczając koszty wykończenia mieszkania, warto zwrócić uwagę na obowiązujący wkład własny do kredytu hipotecznego. W 2015 roku wynosi on 10%, w przyszłym roku ma wzrosnąć do 15%, a w 2016 do 20%.

Wykończenie mieszkań w standardzie pod klucz popularniejsze jest w segmencie premium. Na zdjęciu apartament pokazowy Bulwaru Drobnera we Wrocławiu.

fot. Wykończenie mieszkań w standardzie pod klucz popularniejsze jest w segmencie premium. Na zdjęciu apartament pokazowy Bulwaru Drobnera we Wrocławiu.

Translate »