Rekordowa wielkość nowej podaży biur w Warszawie

Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie w pierwszym półroczu 2016 roku zbliżyły się do 5 mln m kw., z czego ok. 3,5 mln m kw. (70%) znajduje się poza centrum miasta. Największą strefą biurową pozostaje Południe Górne, gdzie zlokalizowane są budynki o łącznej powierzchni ok. 1,33 mln m kw.

Najbardziej dynamiczny wzrost podaży w pierwszej połowie 2016 roku odnotowano w centrum, gdzie pozwolenie na użytkowanie otrzymały projekty o powierzchni 180 tys. m kw., jak również w strefach Południowy Zachód – 60 tys. m kw. i Północ – 50 tys. m kw. Trend ten powinien utrzymać się za sprawą dużej liczby realizowanych i planowanych inwestycji znajdujących się w centrum oraz blisko granicy stref centralnych. Największymi projektami ukończonymi w minionym półroczu były: Warsaw Spire A, 59 tys. m kw. (Ghelamco), Gdański Business Center 2 – bud. C i D, 49 tys. m kw. (HB Reavis) i Q22, 46 400 m kw. (Echo Investment).

katarzyna lipka ciw kadr – W pierwszych dwóch kwartałach 2016 roku pozwolenie na użytkowanie otrzymało 16 projektów biurowych o łącznej powierzchni 350 tys. m kw., co stanowiło wzrost o blisko 30% w porównaniu do całego ubiegłego roku. W następnych dwóch kwartałach zaplanowano ukończenie ok. 100 tys. m kw., co sprawi, że roczny poziom nowej podaży osiągnie rekordową wartość 450 tys. m kw. – mówi Katarzyna Lipka dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań Rynkowych Cushman & Wakefield.

W pierwszej połowie 2016 roku popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie utrzymał się na wysokim poziomie. Łączny wolumen transakcji najmu osiągnął 360 000 m kw., co jest wartością zbliżoną do odnotowanej w pierwszej połowie rekordowego 2015 roku. 75% całej wynajętej powierzchni znajdowało się w budynkach zlokalizowanych w centrum oraz strefach Południe Górne i Południowy Zachód. Renegocjacje stanowiły 30%, natomiast umowy przednajmu ok. 17% popytu brutto. Największymi transakcjami na rynku były: Allegro, 7 600 m kw. w Q22 (nowa umowa), NC+, 7 500 m kw. w budynku Canal+ (renegocjacja) i Budimex, 7 350 m kw. w projekcie przy ul. Skierniewickiej 16-20 (przednajem). Wskaźnik absorpcji netto wyniósł 133 tys. m kw., podczas gdy w całym 2015 roku był na poziomie 284 tys. m kw.

Średnia stopa pustostanów w Warszawie na koniec pierwszej połowy 2016 osiągnęła wartość 15,4%, co stanowi wzrost o 1,3 pkt proc. w porównaniu z wartością z ubiegłego kwartału oraz o 3,1 pkt proc. w porównaniu z końcem 2015. W centrum, ze względu na pojawienie się największej ilości nowej powierzchni wskaźnik wyniósł 17,6%. W pozostałych strefach średni współczynnik niewynajętej powierzchni znalazł się na poziomie 14,4%.

richard aboo ciw kadr – Z uwagi na przewidywane trendy dotyczące podaży i popytu, stawki czynszów bazowych dla najlepszych powierzchni powinny pozostać na stabilnym poziomie do końca 2016 roku, tj. 24 euro za m kw. za miesiąc w lokalizacjach centralnych i 13–16,5 poza centrum. Najemcy nadal znajdują się w uprzywilejowanej sytuacji negocjacyjnej ze względu na szeroką dostępność powierzchni biurowych zarówno w budynkach istniejących, jak i znajdujących się w fazie realizacji lub w planach. Z tego względu mogą liczyć na atrakcyjne pakiety zachęt oferowane przez właścicieli budynków, zawierające okresowe zwolnienia z czynszu, czy dopłaty do aranżacji powierzchni – mówi Richard Aboo, partner, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych Cushman & Wakefield.

Dane z raportu „Property Times” firmy Cushman & Wakefield, podsumowującego pierwsze półrocze 2016 r. na rynku powierzchni biurowych w Warszawie.

fot. materiały prasowe

Translate »