Więcej inwestycji luksusowych w 2016 roku?

W ciągu kilku lat wartość transakcji z udziałem luksusowych apartamentów w Polsce przekroczy 500 mln zł. Polacy kupują coraz więcej mieszkań w cenach po kilkanaście tysięcy złotych za metr kwadratowy. Jaki potencjał ma rynek? Jak długo będzie się rozwijał?

Czym jest luksusowy apartament? Najłatwiej go zdefiniować poprzez cenę: 16-17 tys. zł za metr kwadratowy to granica wyznaczająca luksus – według osób o zarobkach 10-20 tys. zł i większych. To wyniki raportu „Rynek luksusowych nieruchomości w Polsce” przeprowadzonego przez KPMG. Kwota rośnie do 20 tys. zł za metr kwadratowy, gdy pytamy o luksus kluczowych nabywców apartamentów, tzw. HNWI (high net worth individuals).

Czołówka Europy

Luksusowe apartamenty cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. 2015 rok był na polskim rynku nieruchomości bardzo udany. Pod względem sprzedaży mieszkań okazał się najlepszy od czasów kryzysu w 2008 roku (przynajmniej w pierwszych trzech kwartałach). Nieruchomości luksusowe miały w tym swój udział. Wiele inwestycji wyprzedawało się na pniu. Przykłady? Angel Wawel w Krakowie czy OVO Wrocław w stolicy Dolnego Śląska. Można prognozować, że kolejny rok będzie równie dobry, jeśli nawet nie lepszy. Co na to wskazuje?

Według firmy KPMG wartość rynku dóbr luksusowych w 2017 roku wyniesie 14 mld zł – to oznacza wzrost na poziomie 11%. Z kolei wartość transakcji na rynku nowych luksusowych apartamentów powinna przekroczyć 500 mln zł. Polacy się bogacą oraz chcą te pieniądze wydawać i dobrze inwestować.

Mamy popyt, jest i podaż. Deweloperzy budują luksusowe apartamentowce, biura i hotele. Często też inwestują w budynki typu mixed-use, które łączą wiele funkcji w jednym, a dzięki temu – poprzez usługi dodatkowe – mogą zaoferować luksus na najwyższym poziomie. Inwestorzy zgodnie twierdzą, że potencjał rynku nieruchomości luksusowych jest w kraju ogromny, a przy tym jest to jeszcze młody rynek.

– Zaczęliśmy inwestować w nieruchomości luksusowe w Polsce ponad dekadę temu. Wówczas ludzie się dziwili, mówiąc, że nie znajdziemy tu nabywców. Ale od tamtej pory wciąż się rozwijamy i planujemy kolejne inwestycje – mówi Ron Ben Shahar, partner grupy deweloperskiej Angel Poland Group. – Polska jest na etapie gonienia europejskiej czołówki, ale zmiany następują w dynamicznym tempie. Obecnie nie odbiega już tak bardzo od krajów zachodnich.

Angel Poland Group zrealizowała m.in. apartamentowiec Angel City i wspomniany Angel Wawel w Krakowie oraz jest w trakcie realizacji multikompleksu OVO Wrocław.

Luksus pojawia się w każdym dużym polskim mieście. Do listy takich inwestycji można zaliczyć m.in. warszawską Złotą 44, Casa del Arte Murano czy Cosmopolitana, gdyński Sea Towers.

Najważniejsza lokalizacja

– Powstaje wiele budynków typu premium. Jesteśmy świadkami dużych zmian, jakie zachodzą na rynku nieruchomości luksusowych w Polsce, który jest obecnie największym w Europie Środkowej i Wschodniej. Inwestorzy ściągają tutaj co najmniej z dwóch powodów: Polska jest postrzegana jako znakomite miejsce na inwestycję, a zamożni Polacy odczuwają głód luksusu – mówi Shuckie Ovadiah, inwestor i CEO OVO Wrocław. – Dowodem mogą być wyniki sprzedaży w OVO Wrocław. Pół roku przed zakończeniem budowy sprzedaliśmy 90% apartamentów oraz penthouse’ow.

Luksusowe apartamenty to szczególny segment na rynku nieruchomości, są kupowane są przez indywidualnych klientów, ale też inwestorów, którzy chcą dobrze ulokować kapitał, a popyt będzie rósł równolegle z podażą. Deweloperzy również odczuwają głód i szykują projekty dla kolejnych inwestycji.

– Nieruchomości luksusowych będzie powstawało coraz więcej. To dobra inwestycja patrząc zarówno z punktu widzenia dewelopera, jak też późniejszego nabywcy apartamentu, który w przyszłości będzie chciał sprzedać nieruchomość i wcale na tym nie straci – mówi Shuckie Ovadiah.

Według REAS w latach 2009-2014 wybudowano w Polsce nieco ponad 6000 apartamentów, w tym około tysiąca luksusowych. W 2015 rok i w latach późniejszych oddane zostanie kolejnych 900 apartamentów, z czego 300 będzie naprawdę luksusowych. Najbliższy czas dla polskiego rynku nieruchomości luksusowych będzie zatem oznaczać ciągły rozwój.

fot. OVO Wrocław / mat. prasowe

Translate »